Adwent 2016

Data 2015/29 18:30:00 | Temat: Adwent 2016

Rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny i duszpasterski pod hasłem "Idźcie i głoście". Temat roku wpisuje się na czwarty rok realizacji cyklu: "Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa", którego celem jest ukształtowanie w nas duchowości chrzcielnej.
Dopełnieniem tej duchowości jest głoszenie Dobrej Nowiny o Chrystusie. Dla nas przykładem i inspiracją jest nasz patron, św. Paweł!
Ostatni etap Programu duszpasterskiego będziemy przeżywać pod szczególnym patronatem Matki Bożej Fatimskiej, w związku z 100. rocznicą objawień [7 stycznia 2017 w naszym kościele setne (!) nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi, które odprawiamy od października 2008 w pierwsze soboty miesiąca przed figurą przywiezioną z Fatimy]. Odczytujemy ten znak jako wezwanie, by głosić w naszej Ojczyźnie, w naszej diecezji i parafii przesłanie Fatimy.
Wyzwaniem staje się dla nas także Rok Świętego Brata Alberta, ogłoszony przez Konferencję Episkopatu Polski w związku z 100. rocznicą śmierci "Brata naszego Boga".
   
Pierwszym czasem w nowym roku jest Adwent. Sam termin adventus oznacza z łac. oczekiwanie, nadejście. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa adwent trwał tylko dwa tygodnie, ale za pontyfikatu papieża św. Grzegorza Wielkiego, okres ten wydłużono do czterech tygodni (ściślej obejmuje 4 niedziele). W tradycji Kościoła "...okres Adwentu ma podniosły charakter: jest okresem przygotowania do uroczystych obchodów Narodzenia Pańskiego, upamiętniających pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi, a zarazem czasem, w którym tamto wspomnienie kieruje umysły ku oczekiwaniu powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu świata. Dla tych powodów okres Adwentu jest czasem religijnego i radosnego oczekiwania".
Roraty - najbardziej charakterystyczne nabożeństwo w okresie Adwentu w tym roku będzie okazją do odkrywania przez najmłodszych diecezjan kolejnych skarbów na mapie swego Kościoła lokalnego. To będzie swoiste wprowadzenie do przyszłorocznego jubileuszu 25. rocznicy erygowania bielsko-żywieckiej diecezji przez Jana Pawła II. Na nabożeństwach roratnich pojawiła się mapa diecezji z zaznaczonymi na niej skrzyniami. Dzieci będą otwierać kolejne skrzynie ze skarbami. Każde dziecko będzie mogło naklejać obrazki w swoich mapkach.
Roraty to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano lub wieczorem. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec lub lampionów, wraz z Maryją czekają na wybawienie, jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. Nazwa "roraty" pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni na wejście śpiewanej w okresie Adwentu - "Rorate coeli" (Niebiosa, spuśćcie rosę).
   
Roraty w naszym kościele są od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 a w soboty o godz. 7.00 (wyjątkiem jest I piątek miesiąca kiedy Roraty będą o 16.30). A to uczestnicy naszych Rorat (przynajmniej część!!!)
 
     
W niedziele przy drzwiach kościoła a w tygodniu w zakrystii można się zaopatrywać w opłatki, świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, kartki świąteczne oraz lampiony. Nie jest to sprzedaż tylko okazja do złożenia ofiary na cele charytatywne.
 
W kaplicy lub korytarzu obok zakrystii cały czas dostępna jest woda pobłogosławiona, którą można zabierać choćby na wizytę duszpasterską, tzw, "kolędę".
Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl