Boże Narodzenie 2008

Data 2008/12/26 18:30:00 | Temat: Dekoracje

Święta Narodzenia Pańskiego wpisują się we wszystkie obchody liturgiczne całego roku. Trwający rok liturgiczny, duszpasterski przeżywamy pod hasłem "Otoczmy troską życie". To wezwanie brzmi wyjątkowo szczególnie kiedy wpatrujemy się w żłóbek betlejemski. Ale chodzi nie tylko o życie tego Nowonarodzonego Dziecięcia. Bóg stał się Człowiekiem i w ten sposób bezpośrednio zaangażował się w historię tego świata. Niebo połączyło się z ziemią. I tak jest w naszej dekoracji bożonarodzeniowej: szopka wpisana jest w krajobraz naszej zaśnieżonej codzienności.
 

Przewodnikiem po drogach codzienności, które są uwidocznione w naszej dekoracji jest patron tego roku: św. Paweł i to on daje nam wskazówki na drogę.
   

Właśnie on przypomina nam najpierw o konieczności troski o życie duchowe (wskazuje na nie dzwonnik w dzwonnicy), które rozpoczęło się na chrzcie św. (symbolizuje go woda: rzeka i fontanna), bo: "Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy" (Ga 5,25).
 

Innym wymiarem naszego życia jest życie rodzinne (przypominają o nim różne domy mieszkalne i zapalone w nich światła). W trosce o to życie św. Paweł mówi nam: "A zatem zachęcam was (...) abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości" (Ef 4,1-2). Stosując się do tej wskazówki mamy szansę zatroszczyć się o to życie i jego rozwój.
 

Jeszcze inną częścią naszego życia jest czas pracy (znakiem tej części są: młyn wodny, wiatrak i robotnicy tnący drzewo). W trosce, byśmy nie zmarnowali swojego życia, św. Paweł upomina: "niektórzy wśród was postępują wbrew porządkowi: wcale nie pracują, lecz zajmują się rzeczami niepotrzebnymi. Tym przeto nakazujemy i napominamy ich w Panu Jezusie Chrystusie, aby pracując ze spokojem, własny chleb jedli" (2Tes 3,11-12).
 

Oprócz czasu pracy w życiu człowieka jest również czas odpoczynku i rozrywki (symbolizują go: wyciąg krzesełkowy, karuzela, kataryniarz). Na ten czas św. Paweł również nam podpowiada: "Przeto czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie" (1Kor 10,31).
 

Celem naszej troski o życie jest osiągnięcie mety jaką jest życie wieczne (wskazują na nie kartki z imionami i nazwiskami naszych zmarłych). św. Paweł mówi nam: "Jeżeli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, jesteśmy bardziej od wszystkich ludzi godni politowania" (1Kor 15,19).
 

Nasze życie jest w ciągłym ruchu (o czym przypomina jeżdżący pociąg), nieustannie się zmienia choć zatacza koła. Trzeba się o nie wciąż na nowo troszczyć, by się nie "wykoleiło" i by go nie zmarnować. A jeśli otoczymy troską nasze życie to zatroszczmy się również o życie wszystkiego co nas otacza.
 

Oby przyglądanie się tej dekoracji pobudziło nas do refleksji i konkretnych postanowień!!!
Szopka dostępna jest cały dzień (kaplica jest otwarta od mszy św. porannej do mszy św. wieczornej!) i uruchamia się na impuls z czujnika ruchu!
 
     
Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl