
Boże Narodzenie 2010 W komunii z Bogiem
Data 2010/12/24 22:30:00 | Temat: Dekoracje
| |
| |
Komunia znaczy wspólnota. Bóg Ojciec zsyłając nam Swego Syna, chce nawiązać wspólnotę z nami. Niech zatem refleksja nad stajenką betlejemską pomaga nam nawiązać ściślejszą relację z Bogiem.
Wzorem wspólnoty jest Trójca Przenajświętsza. To w tej doskonałej wspólnocie dokonuje się nieustanny dialog między Ojcem, Synem i Duchem Świętym. Stąd do betlejemskiego żłóbka, w którym leży Syn Boży, wychodzi z Nieba promień przypominający również o działaniu Boga Ojca i Ducha Świętego.
Postawę komunijną po ludzku przyjęli Maryja i Józef. To oni wpatrując się w Dzieciątko Jezus i opiekując się Nim, dają przykład miłości w rodzinie.
Święta Rodzina umieszczona jest na ołtarzu, bowiem właśnie w tym miejscu sprawuje się Eucharystię, czyli tajemnicę, w której Jezus przychodzi do nas i nawiązuje doskonałą Komunię z ludźmi. Ołtarz to centrum życia Kościoła. To tutaj rodzina odnajduje swoją tożsamość jako podstawowa wspólnota ludzi wierzących.
Bóg chce nawiązać wspólnotę z nami. Dlatego promień łączący Osoby Trójcy Przenajświętszej przedłużony jest do nas. Na nim znajdują się fotografie wspominające wydarzenia ostatniego roku. Są pośród nich wydarzenia radosne, jak sukcesy polskich olimpijczyków, mistrzostwo Polski bielskich siatkarek, beatyfikacja ks. Jerzego Popiełuszki, wspomnienie zwycięstwa pod Grunwaldem, uratowanie chilijskich górników czy pielgrzymki do Santiago w roku św. Jakuba. Są też wydarzenia smutne: trzęsienie ziemi na Haiti, katastrofa samolotu prezydenckiego w Smoleńsku, powodzie na Podbeskidziu i w całej Polsce oraz pożary w Rosji. Bóg pamięta również o ludziach
z tych wydarzeń i również z nimi pragnie nawiązać komunię.
Bóg chce trwać w komunii w naszych codziennych zajęciach, dlatego symbolicznie pokazana jest ludzka praca i rozrywka, oraz pasterze, którzy odnaleźli stajenkę i byli blisko Mesjasza w tę szczególną noc.
Po lewej stronie znajdujemy w szopce znane nam budowle. To charakterystyczne budowle bielskiej Starówki: Teatr Polski, którym aktorzy wystawiają kolejną sztukę, katedra św. Mikołaja, w której możemy dostrzec prezbiterium, kamienice zachodniej ściany Rynku, Zamek Sułkowskich i Dom Kałuży. Z tyłu znajdujemy Studio Filmów Rysunkowych.
Po prawej stronie znajdujemy bloki przypominające naszą parafię, a nad nimi samoloty, wszak lotnisko sportowe jest charakterystycznym miejscem dla tej części naszego miasta.
Po makiecie miasta kursuje pociąg. To znak stałej potrzeby komunikacji, a więc również naszego dialogu z Bogiem.


Pomysł i realizacja: ks. Grzegorz Strządała, wikariusz
Wykonawcy główni: Basia, Daria
Pomocnicy: Agnieszka, Agnieszka, Andrzej, Asia, Dominika, Gabrysia, Gabrysia, Jadzia, Jaś, Karolina, Marta, Marysia, Mateusz, Michał, Monika, Monika, Natalia, Patrycja, Paulina, Piotr, Sara, Wojtek.
Dekorację można oglądać i podjąć rozważanie przed i po każdej Mszy św. oraz w ciągu dnia od zakończenia Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej. Kaplica jest otwarta a urządzenia ruchome powinny się uruchomić na impuls z czujnika ruchu w pobliżu skarbonki
Serdeczne podziękowania dla wszystkich twórców dekoracji!
Ten artykuł pochodzi ze strony: http://www.pawelbielsko.pl
|