Boże Narodzenie 2012
Być solą ziemi

Data 2012/12/24 22:30:00 | Temat: Dekoracje

SZOPKA W ROKU WIARY U "ŚW. PAWŁA" - ROK 2012

Zwłaszcza w tym Roku każdy powinien odkryć treści wiary wyznawanej, celebrowanej, przeżywanej
i przemodlonej, i zastanowić się nad samym aktem wiary (Benedykt XVI, Porta fidei, 9).

W Roku Wiary Szopka w kościele świętego Pawła ukazuje relację codziennego życia człowieka do wiary. Od razu rzuca się widok potężnej, szeroko otwartej bramy, nazwanej Porta fidei - brama wiary. Drzwi wiary nawiązując do Rorat są przyozdobione kasetonami z portretami ludzi, którzy całkowicie ufając Bogu "poszli w ciemno za Światłem", którym jest Jezus.
Na progu bramy wiary Tajemnica Boga przychodzącego do człowieka. Jezus położony jest nie w żłobie, ale na Piśmie Świętym otwartym na Prologu Ewangelii według świętego Jana: Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami (J 1,14). Wiara rodzi się ze słuchania Słowa Bożego. Maryja i Józef pochylają się więc nie tylko nad Dzieciątkiem, ale nad całym Bożym Objawieniem. Maryja przyjęła Jezusa najpierw w Słowie Boga — stała się Matką Słowa Wcielonego.
Przez drzwi wiary przebiega droga, na której stoją oprócz pasterzy również świadkowie wiary: Abraham, święty Paweł i inni święci.
Droga przebiega dalej przez nasze miasto, by zaznaczyć, że całe nasze życie, w czasie i miejscu, gdzie żyjemy i jesteśmy, jest włączone w dzieło wiary. Droga ostatecznie ukazuje cel naszego doczesnego życia: Królestwo Niebieskie.
Po lewej stronie możemy dojrzeć brazylijską górę Corcovado - miejsce, do którego będzie pielgrzymować młodzież świata w Roku Wiary. Na jej szczycie znów bielski akcent: Jubileuszowy Krzyż z wzgórza Trzy Lipki.
W całości kompozycji możemy wyraźnie zobaczyć dwa światy. To, co znajduje się w świetle bramy wiary jest poukładane i pełne życia. To życie wynikające ze spotkania z Jezusem i zgodne z Przykazaniami sprawia, że wszystko ma sens. To zaś, co znajduje się poza zasięgiem bramy wiary, jest nieuporządkowane i martwe, na terenie skalistym i nieurodzajnym.
Domy odwrócone do góry nogami albo bez okien i drzwi to symbolika efektu życia bez Boga i wiary, pozbawionego zasad, dobra, miłości, szczęścia i pokoju.
Zaduma nad Tajemnicą Narodzenia naszego Zbawiciela niech pomaga nam odkrywać cel i sens życia wiarą.
   
   

Wykonawcy szopki:
Bo wykorzystali każdy swój wolny czas: Agnieszka
Bo są nowe budowle: Arkadiusz, Agnieszka, Agnieszka, Barbara, Bartłomiej, Beata, Beata, Dawid, Gabriela, Irena, Józef, Jolanta, Karolina, Katarzyna, Natalia, Paweł
Bo to wszystko stoi: Agnieszka, Anna, Barbara, Bartłomiej, Irena, Józef, Sebastian
Bo to się rusza: Adam, Grzegorz, Jan, Janusz
Bo to jest z treścią duchową: ks. Grzegorz

Dekorację można oglądać i podjąć rozważanie przed i po każdej Mszy św. oraz w ciągu dnia od zakończenia Mszy św. przedpołudniowej do Mszy św. wieczornej. Kaplica jest otwarta a urządzenia ruchome powinny się uruchomić na impuls z czujnika ruchu w pobliżu skarbonki
Serdeczne podziękowania dla wszystkich twórców dekoracji!


 
   Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl