Boże Narodzenie 2014


Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię

Data 2014/12/25 02:00:00 | Temat: Dekoracje

SZOPKA I DEKORACJE ŚWIĄTECZNE U "ŚW. PAWŁA" - ROK 2014

"Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa" - to hasło cyklu duszpasterskiego. Czteroletni program nawiązuje do 1050. rocznicy Chrztu Polski, którą będziemy przeżywać w 2016 r. Świętowanie tej rocznicy jest ważne, ale nie może być celem samym w sobie. Wspomnienie tego historycznego wydarzenia o fundamentalnym znaczeniu dla chrześcijaństwa i państwowości na naszej ziemi, jakim było przyjęcie chrztu przez naszych pierwszych władców, ma być impulsem do odnowienia i umocnienia naszej wiary.
Przez cztery lata praca duszpasterska skupia się wokół następujących haseł:
 • Wierzę w Syna Bożego (2013/2014)
 • Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (2014/2015)
 • Nowe życie w Chrystusie (2015/2016)
 • Idźcie i głoście (2016/2017).
Każdy rok duszpasterski jest powiązany ze znakiem nawiązującym do liturgii chrztu. Są to kolejno:
 • świeca (2013/2014)
 • krzyż (2014/2015)
 • woda i biała szata (2015/2016)
 • olej (2016/2017).
Przy szopce stoi kompozycja tych znaków.
     
W tym roku szopka w naszym kościele jest pozbawiona dodatkowych "atrakcji" by nic nie przysłaniało tajemnicy Narodzenia Pańskiego w myśl hasła "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". To On, Jezus Chrystus i Jego Dobra Nowina o kochającym Ojcu są najważniejsze. Dla podkreślenia Chrystusa - Światłości szopka narodzenia została umieszczona w ciemnym lesie.
Syn Boży stał się człowiekiem, aby dokonać dzieła odkupienia człowieka. Dlatego blisko szopki przypominającej o Narodzeniu Pańskim stoi krzyż, znak odkupienia. Zawieszony jest na choince, która jako wiecznie zielone drzewo, żywe drzewo, symbolizuje drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie człowieka, źródło wiecznego życia. Woda wypływająca spod stóp krzyża wskazuje na łaskę jaka spływa na ludzi.
 
 
Choinka swoim kształtem wskazuje gdzie jest cel naszego pielgrzymowania: z ziemi do nieba. Jeśli na szczycie tego drzewa jest aniołek, tym bardziej o tym przypomina. Choinka, zielone drzewo życia przypomina też drzewo życia z rajskiego ogrodu a ozdoby na nim (jabłka, inne owoce czy bombki choinkowe) przypominają owoce rajskie. Owoce, które kuszą swoim wyglądem, ale są nietrwałe i nie mogą dać tego co obiecuje szatan. Szatana przypominają łańcuchy na choince.
Pod choinkami są prezenty, bo chcemy przekazywać dalej dobroć Boga Ojca, który nas najhojniej obdarował. Pod choinką u szczytu kościoła jest tabernakulum, bo największym prezentem i darem dla nas jest Syn Boży, który stał się Synem Człowieczym i swoje Ciało dal nam na pokarm! Tam też, pod choinką, jest miejsce przewodniczenia, które zajmuje główny celebrans. Kapłan i jego władza sprawowania sakramentów są również wielkim darem Boga.
     
 
Przed naszym ołtarzem na ciemnym tle pojawiło się światło, bo świętujemy narodzenie Światłości Świata, Chrystusa, który przyszedł, by rozproszyć wszelkie ciemności. To światło na chrzcie świętym przyjęliśmy wszyscy by ponieść je dalej. Światło przed ołtarzem przypomina lampiony, które tak pięknie ilustrowały nam tę prawdę w czasie Rorat.
 
Również na zewnątrz pojawiła się Święta Rodzina, by Ewangelia o Zbawicielu człowieka wyszła z murów koscioła i dotarła do świata.
   


Przy szopce światła zapalają się na czujnik ruchu! Cały czas na ekranie telewizora wyświetlana jest prezentacja z opisem szopki i całej świątecznej dekoracji! Ponadto w tle odtwarzane są kolędy!

PODZIĘKOWANIA:
Składam serdecznie i wielkie podziękowania dla p. Marceliny Waliczek, która wykonała wszystkie te dekoracje! Podziękowania też dla ofiarodawców choinek i wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania dekoracji!
Również podziękowania dla tych, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie i wspólne przeżywanie Świąt Narodzenia Pańskiego:
 • Ks. Wikariusza (za dyżury w konfesjonale i Roraty - przy okazji podziękowania też dla wszystkich ofiarodawców nagród "roratnich"!)
 • Ks. Przemysława
 • Panów Kościelnych i Organistów
 • Szafarzy nadzwyczajnych Komunii św.
 • Służby liturgicznej
Dziękuję też za wszystkie sygnały pozytywnego odbioru homilii przygotowujących do świętowania Narodzenia Pańskiego!

Ks. Proboszcz


Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl