Światowy Dzień Chorego - 11.02.2009

Data 2009/02/11 18:30:00 | Temat: Dzień Chorego

Światowy Dzień Chorego ustanowił Jan Paweł II w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego z 13 maja 1992 r. Papież wyznaczył też od razu na obchody tego Dnia 11 lutego, gdy Kościół powszechny wspomina pierwsze objawienie Maryi w Lourdes. Ogólnoświatowe obchody tego Dnia odbywają się co roku w którymś z sanktuarium maryjnych na świecie.
Ustanowienie przez Ojca Świętego Jana Pawła II Światowego Dnia Chorego zostało skierowane do całego Kościoła powszechnego jako wezwanie, aby poświęcić jeden dzień w roku modlitwie, refleksji i dostrzeżeniu miejsca tych, którzy cierpią na duszy i na ciele.
Jan Paweł II ustanawiając Światowy Dzień Chorego zaznaczył, że: "Ma on na celu uwrażliwienie Ludu Bożego i - w konsekwencji - wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu..."
Po raz pierwszy Dzień ten obchodzono w 1993, a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), w narodowym sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), w Lourdes (2004), w Jaunde w Kamerunie (2005), w Adelajdzie w Australii (2006) i Seulu (2007). W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 r.) - w Lourdes.
W 2009 r. głównym tematem papieskiego orędzia jest troska o chore dzieci.Tegoroczny Dzień Chorego w parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej zgromadził około 100 osób, zwłaszcza chorych i starszych wiekiem wraz z opiekunami i tymi, którzy pomogli im w przybyciu do kościoła. Najpierw była okazja do pojednania z Bogiem w sakramencie pokuty, po czym uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Proboszcza Marcina Aleksego.
 


Po homilii 61 osób przyjęło sakrament namaszczenia chorych (przy jego udzielaniu pomagał też Ksiądz Wikariusz Jacek Orszulik).
    


Uroczystość w kościele zakończyło nabożeństwo do św. Pawła z możliwością zyskania odpustu zupełnego. W czasie nabożeństwa uczestnicy wspólnej modlitwy zostali pobłogosławieni Najświętszym Sakramentem na sposób "lourdzki".
   


Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do salki na plebani, gdzie Panie z Akcji Katolickiej i Żywego Różańca przygotowały skromny posiłek.


Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl