Koncert organowy

Data 2010/05/30 18:30:00 | Temat: Koncert organowy

W niedzielę 30 maja 2010 r. o godz. 17.00 w naszej świątyni parafialnej odbył się koncert muzyki kościelnej. Obok kompozycji instrumentalnych, przeznaczonych na organy, zabrzmiały utwory wokalno-instrumentalne skomponowane bądź adaptowane na głos solowy z towarzyszeniem organów. Koncert ten, będący inicjatywą tutejszego organisty, Jakuba Stefanków, uświetnił niedawne pobłogosławienie organów z przeznaczeniem do użytku liturgicznego, którego dokonał w dniu 21 maja br. ks. bp senior Janusz Zimniak. Wykonawcami koncertu byli studenci oraz absolwentka wyższych uczelni muzycznych na Śląsku.
Wśród utworów zdecydowaną większość stanowiły dzieła niemieckiego baroku, które na tutejszym instrumencie brzmią rewelacyjnie z uwagi na barokowa dyspozycję i intonację instrumentu oraz precyzję elektromechanicznej traktury gry. Jednak koncert rozpoczął się od najstarszego z zaprezentowanych utworów, a mianowicie od "Toccaty a-moll" włoskiego kompozytora Girolamo Frescobaldiego wykonanej przez p. Łukasza Kurpasa, studenta 5-tego roku edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej (spec. muzyka kościelna) na Uniwersytecie Śląskim, gdzie kształcił się pod okiem dr Bogumiły Dunikowskiej, dr Tomasza Orlowa i dr Zygmunta Antonika. Pan Łukasz na co dzień pełni funkcję organisty kościoła parafialnego p.w. Matki Zbawiciela w Mikołowie. Kolejnym utworem były Wariacje na temat chorału "Mein junges Leben hat ein End" Jana Pieterszoona Sweelincka wykonane przez p. Pawła Aksmana, kursowego kolegi p. Łukasza. Pan Paweł kształci się pod kierunkiem dr B. Dunikowskiej a na co dzień posługuje jako organista kościoła farnego w Wodzisławiu Śląskim.
  
Następnie mieliśmy przyjemność wysłuchania przepięknej arii "Caro mio Ben" autorstwa Giuseppe Giordanni'ego, wykonanej przez p. Magdalenę Gołąb, absolwentkę wydziału wokalnego Akademii Muzycznej w Katowicach. Pani Magdalena kształciła się pod kierunkiem prof. Ewy Biegas, obecnie mieszka w Katowicach i prowadzi działalność koncertową.
  
Kolejne utwory organowe były wykonywane na przemian przez obu organistów, a między nie wplatane były kompozycje wokalno-instrumentalne wykonywane przez panią Magdalenę i akompaniującego jej pana Łukasza. Były to "Stabat Mater" J. Haydna oraz "Ave Maria" J. Świdra. Wśród utworów organowych zabrzmiały jeszcze kompozycje mistrza baroku - J. S. Bacha, a były to: chorał "Liebster Jesu", "Preludium" i "Fuga d-moll" oraz "Fuga G-dur".
Koncert zakończył się gromkim aplauzem i zapewne oczekiwaniem na bisy, jednak czas rozpoczęcia Mszy Św. był już bliski, co pozostawiło pewien niedosyt wśród słuchaczy. Miejmy nadzieję, że spowoduje on wzmożony apetyt na kolejne (być może) tego typu imprezy w naszej parafii.
 
Tutaj można zobaczyć plakat koncertowy (niestety plik jest duży!).
A tutaj fragment materiału audio-video!

Autor relacji: Jakub StefankówTen artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl