Październik 2014

Data 2014/10/19 18:30:00 | Temat: Październik 2014

W niedzielę, 26 października br. w naszym kościele po Mszy św. wieczornej zagrał zespół BENE, światowej sławy muzycy i przyjaciele św. Jana Pawła II. Koncert był przedłużeniem obchodów Dnia Papieskiego. Sponsorem tego niezwykłego wydarzenia był p. Waldemar Ochnio z rodziną, nasz były parafianin zaangażowany mocno w budowę naszego kościoła!!! Swoją obecnością, najpierw na Mszy Św. a potem na samym koncercie, zaszczyciło nas wielu gości specjalnych, w tym prezydent naszego miasta, p. Jacek Krywult.
       
     
   
(za udostępnienie powyższych zdjęć dziękujemy p. Mariuszowi Niesyt!)

Kilka informacji o zespole BENE: Koncertowali na wielu estradach Europy, Azji i Ameryki. Po koncercie w Wiedeńskiej Staatsoper z żoną Jana Kiepury Matą Eghert nazwano ich Zespołem BENE - dobrze! Grają muzykę włoską, hiszpańską, grecką, polską, rosyjską, węgierską i yidish. Zespół od lat tworzą ci sami profesjonalni artyści dla których muzyka to pasja i całe życie. Grają klasycznie i popowo. Potrafią oczarować publiczność filharmonii i bywalców dyskotek. Koncertowali dla królów, prezydentów, i dla zwykłych, przypadkowych słuchaczy, którym muzyka pozwala zapomnieć o codziennych troskach i problemach. Rozśpiewują swoją publiczność nie odpuszczają nikomu, nawet tak wielkim ludziom, jak Jan Paweł II. Śpiewali z nimi Michael Jackson, wspaniała Vanessa Mae i król tenorów Luciano Pavarotti, który powiedział o nich: Zespół "BENE" swoim występem udowodnił, że nawet w miejscach, gdzie na co dzień trudno coś dobrego zorganizować, można profesjonalizmem, temperamentem i miłością do sztuki stworzyć atmosferę wielkiego święta.
     
   
     


W niedzielę 19 października na Mszy Św. o godz. 11.00 naszej modlitwie towarzyszył Chór Łańcuckiej Fary, który brał udział w X Międzynarodowym Festiwalu Chórów "Gaude cantem" im. Kazimierza Fobera odbywającym się w dniach od 16 do 19 października w naszym mieście!
Chór Łańcuckiej Fary - kiedy powstawał w 1982 roku, tworzyło go około 15 osób. Zespół w tamtym okresie przygotowywał oprawę liturgii oraz brał kilkakrotnie udział w konkursach chóralnych. Po kilkuletniej przerwie reaktywował się we wrześniu 2002 roku i od tego czasu prowadzony jest przez Michała Horodeckiego i Jana Szydłę. Skład chóru, obecnie około 30-osobowy, jest różnorodny zarówno pod względem wiekowym, jak i zawodowym. W repertuarze są utwory z różnych epok, od renesansu po kompozycje współczesne. Chór dba o oprawę muzyczną liturgii w łańcuckiej farze, ale również koncertuje na terenie Polski południowo-wschodniej. Wydał dwie płyty: "Quis ut Deus" (2010) oraz "Kolędy i pastorałki" (2011). Wyróżniony m.in. takimi nagrodami, jak: I miejsce w kategorii chórów parafialnych w XV Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie (2009), III miejsce w kategorii chórów mieszanych w II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej "Sacra Ecclesiae Cantio" w Tarnowie (2010), I miejsce w VII Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej Metropolii Górnośląskiej w Żorach (2011), I miejsce w kategorii chórów mieszanych w XXI Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej "Kolędy i Pastorałki" w Myślenicach (2012), Złota Struna w Małopolskim Konkursie Chórów "O Złotą Strunę" w Niepołomicach (2010, 2013), I miejsce w kategorii chórów mieszanych i nagroda specjalna dla najlepszego dyrygenta w XVII Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej "Cantate Deo" w Rzeszowie (2013).
 


W naszym kościele od 19 do 21 października bieżącego roku można oglądać wystawę: "Kultura niezależna w Kościele w latach 80."
Ekspozycja "Kultura niezależna w Kościele w latach 80." przygotowana została przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach. Jest próbą przybliżenia wydarzeń artystycznych i zjawisk kulturowych, które w dekadzie lat 80. znalazły swe miejsce w świątyniach katolickich na terenie całego kraju.
Na kilkudziesięciu panelach, w układzie chronologiczno-problemowym, pokazane zostały poszczególne dziedziny aktywności artystycznej twórców, którzy w latach 80. korzystali z gościnności Kościoła: od teatru, poprzez sztuki plastyczne, po muzykę, film i kabaret. Przedstawiono również Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej oraz najważniejsze inicjatywy organizowane przy pomocy i zaangażowaniu biskupów, księży i świeckich.
Na wystawie wykorzystano materiały ze zbiorów instytucji i osób prywatnych. Opracowanie merytoryczne wystawy jest dziełem pracowników OBEP IPN w Katowicach: Roberta Ciupy, dr Łucji Marek i Bogusława Tracza. Autorem koncepcji artystycznej całości prezentacji jest Jerzy Kalina, artysta w latach 80. związany z ruchem kultury niezależnej. Był przyjacielem ks. Jerzego Popiełuszki, tworzył oprawę plastyczną odprawianych przez księdza Mszy św. za Ojczyznę. "Niewiele osób pamięta, że w PRL był taki okres, gdy do kościołów tłumy przyciągały nie tylko nabożeństwa, ale też odbywające się tam przedstawienia teatralne czy spotkania literackie. Wystawa pokazuje działalność opozycyjną od strony innej niż aktywność polityczna - bardziej ulotnej i lepiej oddającej pewne emocje tamtych czasów" - mówi jeden ze współautorów wystawy, dr Bogusław Tracz z katowickiego oddziału IPN.
 
     


Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl