Otwarcie Roku Wiary w naszej Parafii
W niedzielę, 14 października 2012, na każdej Mszy św. dokonało się uroczyste Otwarcie Roku Wiary w naszej Parafii.
Tydzień wcześniej, Ks. Proboszcz w czasie homilii niedzielnej wyjaśnił okoliczności ogłoszenia Roku Wiary przez papieża Benedykta XVI (m.in. prezentując List Apostolski: "Porta fidei") oraz obrzędy otwarcia.
W niedzielę Otwarcia już samo wejście do kościoła było wyjątkowym przeżyciem dla parafian. Tym razem wszyscy musieli wejść do kościoła głównym wejściem (inne były na początku zamknięte!) przez swoistą "Porta fidei".
Również procesja wejścia przy śpiewie przez wszystkich oficjalnego Hymnu Roku Wiary "Credo Domine" weszła do kościoła przez tą BRAMĘ, a Ks. Proboszcz wniósł do kościoła "lampę wiary". Ten wyróżniony znak światła niesiony w procesji wejścia przypominał również o tym, że światło wiary jest przekazywane z pokolenia na pokolenie i teraz my jesteśmy stróżami tego światła i tego ognia. Każda z "lamp" reprezentuje też kolejne grupy wiernych zgromadzonych na Mszach niedzielnych. Wszystkie "lampy" zawisły w końcu nad ołtarzem i tam pozostaną przez cały Rok Wiary.
W kolejnych okresach w Roku Wiary zmieniała się dekoracja wnętrza (w tym kolory "lamp wiary")!
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2012:
Adwent 2012:
Boże Narodzenie 2012:
Okres zwykły (od Święta Chrztu Pańskiego 2013):
Wielki Post 2013:
Wielkanoc 2013:
<
Nowenna i Zesłanie Ducha Świętego 2013:
<
Okres zwykły od Pięćdziesiątnicy do końca Roku Wiary 2013:
(kolor "lamp wiary" zmienia się w zależności od koloru szat liturgicznych danego dnia)
Boże Ciało 2013
"Dożynki w Roku Wiary" - Uroczystość Wniebowzięcia NMP
Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny 2013:
W homilii Ks. Proboszcz przytoczył fragment homilii papieża Benedykta XVI wygłoszonej na Placu św. Piotra w Rzymie w czwartek 11 października br. oraz nawiązał do Bramy Wiary przy wejściu i wyjaśnił jej symbole, m.in. nawiązując do Katechizmu.
Przy ambonie pojawiły się też Dokumenty Sobory Watykańskiego II, tekst Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz list "Porta fidei" (z czasem znalazły swoje stałe miejsce pod logo Roku Wiary!).
Po homilii Ks. Proboszcz zaprosił zgromadzonych, aby wsłuchali się w wyznanie wiary, które on wypowiedział w imieniu Kościoła. Słuchanie z uwagą wyznania wiary Kościoła było dla uczestników znakiem przyjęcia wszystkich prawd wiary w taki sposób, jak wyjaśnia je Kościół.
Po wyznaniu wiary przez kapłana, zgromadzeni wierni zaśpiewali aklamację: Chwała Ojcu i Synowi i Duchowi Świętemu.
Wysłuchanie wyznania wiary oraz aklamacja dziękczynna były w życiu poszczególnych osób głównym znakiem wejścia w Rok Wiary. Przeżycia te kryją w sobie również indywidualny program na Rok Wiary. Ma to być rok uważniejszego wsłuchiwania się w głos Boga oraz gorliwszej odpowiedzi na dar Jego obecności pośród nas.
Po wspólnym błogosławieństwie i rozesłaniu zgromadzonych, w czasie końcowej pieśni, chętni przyjęli indywidualne błogosławieństwo na dobre przeżycie Roku Wiary połączone z namaszczeniem pobłogosławionym olejem przywiezionym z Betanii w Ziemi Świętej. Przy wyjściu z kościoła każdy mógł zabrać obrazek "Porta fidei"(wcześniej omówiony), który będzie pomocą w wysiłku umocnienia wiary oraz w trosce o rozwój wiary bliskich.
Jednym z elementów przeżywania Roku Wiary stały się nasze parafialne pielgrzymki:
Ponadto charakterystyczne dla Roku Wiary:
Zakończenie Roku Wiary
Ten artykuł pochodzi ze strony: http://www.pawelbielsko.pl
|