Światowe Dni Młodzieży 2016
Dni w diecezji - dni w parafii św. Pawła Ap.

Data 2016/07/25 18:30:00 | Temat: ŚDM

Przygotowania

Do początku

   
     


W naszej parafii gościliśmy 90 młodych (w tym 2 kapłanów) ludzi z Francji, z diecezji Wersal (Versailles), z miasta Le Chesnay!
     
Katedra św. Ludwika - Wersal Kościół św. Antoniego z Padwy
Le Chesnay
Herb miasta Le Chesnay

ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY -
PROGRAM POBYTU W NASZEJ PARAFII (uzupełniony i poprawiony)

Środa, 20 lipca 2016
 • godziny popołudniowo-wieczorne - ceremonia powitania naszych gości w kościele i rozdysponowanie na noclegi
 • obiadokolacja u rodzin

Czwartek, 21 lipca 2016
             śniadanie u rodzin
9.30   -  zbiórka przy kościele i przemarsz na Wzgórze Trzy Lipki
11.00 -  Msza św. przy krzyżu jubileuszowym
12.30 -  obiad
13.30 -  przejazd komunikacją miejską i wyprawa w góry
Proponowane trasy do wyboru:
 • Wyjście czerwonym lub zielonym szlakiem na Szyndzielnię zejście żółtym szlakiem do Wapienicy (zielonym 3h,czerwonym 3h30min)
 • Wyjście czerwonym lub zielonym szlakiem na Szyndzielnię zejście żółtym szlakiem do Cygańskiego Lasu (zielonym 3h15min, czerwonym 3h45min)
 • Wyjście czerwonym szlakiem na Szyndzielnie zejście zielonym (3h)
 • Wyjście zielonym szlakiem na Szyndzielnie zejście czerwonym(3h)
 • Wyjazd kolejką na Szyndzielnię
19.00 -  kolacja u rodzin
20.00 -  spotkanie modlitewne "w duchu Taize" - prowadzi Ruch Światło-Życie
21.00 -  Apel Jasnogórski w jedności z wszystkimi uczestnikami ŚDM

Piątek, 22 lipca 2016
             śniadanie u rodzin
7.00   -  zbiórka przy kościele i wyjazd do Oświęcimia
9.00   -  zwiedzanie muzeum Auschwitz-Birkenau
12.00 -  Msza św. w kościele św. Maksymiliana Kolbe
12.30 -  obiad
15.30 -  zwiedzanie miasta
19.15 -  kolacja u rodzin
20.00 -  spotkanie modlitewne - prowadzi Szkoła Ewangelizacji (SECiM)
21.00 -  Apel Jasnogórski w jedności z wszystkimi uczestnikami ŚDM

Sobota, 23 lipca 2016
             śniadanie u rodzin
9.00   -  zbiórka w kościele
          -  Msza św. w grupie francuskiej
          -  prace "społeczne"
14.00 -  obiad u rodzin (po obiedzie czas do dyspozycji!)
19.00 -  wspólna zabawa i jedzenie (przy kościele)
21.00 -  Apel Jasnogórski w jedności z wszystkimi uczestnikami ŚDM


Niedziela, 24 lipca 2016
             śniadanie u rodzin
11.00 -  Msza św. z parafią
12.30 -  obiad u rodzin (przejazd komunikacją miejską pod Dębowiec)

15.00 -  Nabożeństwo Rozesłania na terenach hali sportowo-widowiskowej Pod Dębowcem, w Bielsku-Białej, ul. Karbowa
ok. 22.00 -  powrót na nocleg

Poniedziałek, 25 lipca 2016
             śniadanie u rodzin
8.45   -  zbiórka w kościele, "pożegnanie" i wyjazd do Krakowa


(wszystkie punkty pogrubioną kursywą dotyczą rodzin przyjmujących gości; na to co pogrubioną czcionką zapraszamy wszystkich; zwykły druk to wydarzenia poza parafią).

SOBOTA, 23 LIPCA (potrzebne są:)


do prac "społecznych" (na 9.00)
 • taczki
 • grabie
 • kopaczki
 • kilofy
 • miotły
 • rękawice robocze
 • osoby do przygotowania i wydawania
do grillowania (na ok. 17.00)
 • grill, podpałka
 • osoby do grilowania
 • ciasto
 • sałatki
 • osoby do kierowania i pomocy
Wszystkie sprzęty "do oddania" - prosimy podpisać lub inaczej oznaczyć, by wiadomo było, komu je oddać!
W zakrystii jest szczegółowy grafik - prosimy już o konkretne zapisy!!!

U W A G A !


Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej informuje, że w dniach 21 oraz 24 lipca 2016 roku w związku z obchodami Dni w Diecezji, będących częścią Światowych Dni Młodzieży w Bielsku-Białej komunikacyjna obsługa uroczystości realizowana będzie następująco: 21 lipca 2016 roku (czwartek)
Po zakończeniu Mszy świętej na Wzgórzu Trzy Lipki, około godz. 14.00 na ulicę św. Stanisława obok kościoła w Starym Bielsku podstawione zostaną autobusy z informacją na wyświetlaczach kierunkowych Światowe Dni Młodzieży, które przewiozą uczestników uroczystości na Szyndzielnię.
24 lipca 2016 roku (niedziela)
W związku z planowaną zmianą organizacji ruchu od godz. 8.00 do końca dnia autobusy linii nr 7, będą rozpoczynać i kończyć trasę na przystanku Kamienica. W obu kierunkach pominięte zostaną przystanki: Karbowa Wyciąg, Hala Widowiskowo Sportowa, Armii Krajowej Parking oraz Szyndzielnia.
Autobusy linii nr 8 w kierunku centrum kursować będą objazdem ulicami: Karbową, Karpacką do ul. Partyzantów i dalej wg właściwej trasy. Pominięte zostaną przystanki: Armii Krajowej ZIAD, Armii Krajowej Młodzieżowa, Armii Krajowej Zieleń Miejska, Armii Krajowej Szpital oraz Partyzantów Folwark. Obowiązują wszystkie przystanki na trasie objazdu z wyłączeniem przystanku Kamienica.
Autobusy linii nr 8 w kierunku Szyndzielni będą kursować bez zmian.
Ponadto do obsługi linii komunikacyjnych nr 7 i 8 zostaną skierowane dodatkowe autobusy, które będą kursować z następującą częstotliwością:
Autobusy linii nr 7 będą odjeżdżać z przystanku Piastowska Dworzec w kierunku Kamienicy począwszy od godz. 13.30 do godz. 18.00 z częstotliwością co 15 minut z informacją na wyświetlaczach kierunkowych Linia nr 7 Kamienica;
Autobusy linii nr 8 będą odjeżdżać z przystanku Warszawska Dworzec w kierunku Hali Widowiskowo Sportowej pod Dębowcem od godz. 14.00 do godz. 20.00 z częstotliwością co 15 minut, z informacją na wyświetlaczach kierunkowych Linia nr 8 Światowe Dni Młodzieży.
Po zakończeniu uroczystości, z przystanku zlokalizowanego przy ulicy Karbowej obok Hali Widowiskowo Sportowej pod Dębowcem odjadą dodatkowe autobusy linii nr 8 w kierunku centrum, których trasa przebiegać będzie ulicami: Karbową, Karpacką, Partyzantów i dalej wg właściwej trasy. Obowiązują wszystkie przystanki na trasie objazdu z wyłączeniem przystanku Kamienica.

Dzień przyjazdu - środa, 20.07.2016

Do początku

No i doczekaliśmy się! Nasi Goście są wśród nas!!!
Nasze oczekiwanie baaaaaardzo się wydłużyło. Przyjazd miał być ok. 19.00, więc wielu z nas oczekiwało już od 18.00. Czas spędziliśmy na modlitwie, na nawiązywaniu wzajemnych relacji, dobrych rozmowach. Choć czas się wydłużał, to jednak nie było narzekania i wszyscy cierpliwie czekali (niektórzy w międzyczasie zdążyli wpaść do domu czy nawet zjeść kolację!).
     
   
     
Okazało się, że nasi Goście wyruszyli autokarem z Paryża w poniedziałek wieczorem a następnie we wtorek i środę przed południem zwiedzali jeszcze Wiedeń. W drodze do Polski utknęli w korku z powodu wypadku na autostradzie a potem jeszcze z powodu kontroli na granicy! W końcu, ok. godz. 22.40 (!) pojawił się pierwszy autobus. I konsternacja! Bo nie wiadomo, czy przyjedzie następny i wcale nie było pewne, czy grupa, która przyjechała jest tą na którą czekaliśmy (czy to jest ta grupa, która ma mieszkać w ośrodku przy Parafii, bo nic się nie zgadzało)! Ale zrobiło się zamieszanie.
   
   
Ok. 23.00 przyjechał jednak drugi autobus, tyle tylko, że byli w nim częściowo inni ludzie niż wcześniej byli zgłoszeni, by zamieszkać u rodzin. Zgadzała się jednak narodowość, diecezja i miasto z którego przyjechali. W końcu jednak opanowaliśmy ten chaos, każdy znalazł miejsce do spania i po posiłku wszyscy mogą już odpoczywać!
Przed nami kolejne intensywne dni!!!

Dzień drugi - czwartek, 21.07.2016

Do początku

Całe szczęście, że w grupie jest Florence, która mówi po polsku!!!
 
W czasie śniadania grupa, która mieszka w naszym Ośrodku na plebani otrzymała "pakiety pielgrzyma" i najważniejsze informacje, które mogła zapisać specjalnym "gadżetem pamiątkowym" z Parafii! W grupie na plebanii mieszka też trzech kapłanów! (ostatecznie zostało dwóch, bo ks. Daniel "zasilił" grupę w Wapienicy, która była bez księdza!).
     
   
Po śniadaniu grupa spotkała się na modlitwie w kościele i dołączyła do nich grupa, która mieszka "u rodzin". Następnie wszyscy razem z naszymi "parafialnymi przewodnikami" wyruszyli na Trzy Lipki i potem dalej!
   
   
Wieczorem o godz. 20.00 (po kolacji) był czas modlitwy, który poprowadził Ruch Światło-Życie "w duchu Taize". Modlitwę zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim w łączności z wszystkimi pielgrzymami Światowych Dni Młodzieży!
   
     
     
     
Jutro nasi Goście wcześnie rano jadą by nawiedzić Auschwitz-Birkenau i miasto Oświęcim!

Dzień trzeci - piątek, 22.07.2016

Do początku

Dzisiaj nasi Goście wcześnie rano wyruszyli by nawiedzić Auschwitz-Birkenau i miasto Oświęcim!
Wieczorem o 20.00 spotkaliśmy się w kościele by trwać na modlitwie. Tym razem modlitwę poprowadziła Szkoła Ewangelizacji Cyryl i Metody wraz z jej dyrektorem, ks. Przemysławem Sawą. Był czas uwielbienia w modlitwie spontanicznej, katecheza biblijna, którą wygłosiła Marzena i adoracja Najświętszego Sakramentu. Na zakończenie każdy otrzymał "Słowo Życia!". Dzięki Florence w modlitwie mogli czynnie uczestniczyć nasi Goście z Francji. Wszystko zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim w jedności z wszystkimi uczestnikami Światowych Dni Młodzieży!
Relacja video ze spotkania na kanale YouTube (najpierw Msza Św. wspólnoty SECiM a potem wspólna modlitwa z francuzami!).
   
     
     
     

Dzień czwarty - sobota, 23.07.2016

Do początku

W sobotę o godz. 9.00 nasi Goście celebrowali Mszę Św. po francusku w naszym kościele.
     
     
Po Mszy Św. podjęli pracę przy sprzątaniu naszego kościoła oraz pracach porządkowych wokół kościoła. Część pojechała do szkoły i zakładu opiekuńczego które prowadzą siostry Córki Bożej Miłości przy ul. Żywieckiej.
     
   
   
Sobotni wieczór to czas bycia razem, wspólnego jedzenia i zabawy. Stoły były obficie zastawione dzięki naszym parafianom i innym dobrodziejom a także były na nich naleśniki i ciasto francuskie upieczone przez naszych Gości! Oprócz naszych Gości zgromadzili się gospodarze, którzy dali im dach nad głową i wielu parafian.
   
   
Nasi Goście podzieleni na 6 grup wg. kontynentów rywalizowali w różnych konkurencjach: jazda na "dziwnych" rowerkach, wyścigi w połączonych strojach czy nalewanie wody do rury z dziurami. Zabawy prowadził p. Mariusz Niesyt z gronem współpracowników. Rywalizację wygrała grupa reprezentująca "kontynent azjatycki" a nagrodą dla nich był wspaniały, niezwykły tort!
     
     
   
Potem był jeszcze czas śpiewów i tańców a wszystko zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim w kościele!
   

Dzień piąty - niedziela, 24.07.2016

Do początku

W niedzielę o godz. 11.00 celebrowaliśmy wspólnie Eucharystię "polsko-francuską". Ks. Mateusz i ks. Karol koncelebrowali wspólnie z Ks. Proboszczem. Drugie czytanie było po francusku a Ewangelia w obydwu językach. Podobnie homilia była najpierw po polsku (ks. Ryszard - wikariusz) a potem po francusku (ks. Mateusz). Modlitwa powszechna także była w obu językach. Oprócz śpiewów normalnie towarzyszących Eucharystii były też śpiewy po francusku!
     
       
   
Pod koniec Mszy Św. były jeszcze podziękowania dla:
 • ks. Mateusza
 • ks. Karola
 • Florencji (naszej nieocenionej tłumaczce)
 • a także dla Agnieszki i Zuzanny, które z ramienia Centrum Diecezjalnego ŚDM troszczyły się o grupy francuskie na miejscu!
W imieniu wszystkich francuskich gości podziękował ks. Mateusz!
     
Po zakończonej Mszy Św. wyszliśmy jeszcze przed kościół, bo tutaj został zasadzony dąb dla upamiętnienia Światowych Dni Młodzieży 2016 i pobytu u nas gości z Francji. Dąb otrzymał imię św. Jana Pawła II, inicjatora ŚDM i pokropiony wodą pobłogosławioną, żeby rósł na chwałę Boga i dla upamiętnienia tych niezwykłych wydarzeń.
     
Artykuł z Gościa Niedzielnego!
  30 lipca br. mały "Jan Paweł II"
zyskał stosowną ochronę! 
  W październiku na ogrodzeniu
pojawiła się stosowna tablica. 
Po uroczystości wszyscy(!) nasi Goście zostali zaproszeni na niedzielny obiad do rodzin!
Po obiedzie komunikacją miejską nasi Goście z naszymi przedstawicielami udali się "pod Dębowiec" by uczestniczyć w "Nabożeństwie Rozesłania", które gromadzi wszystkich Gości Światowych Dni Młodzieży przebywających w naszej diecezji!!!

Dzień pożegnania - poniedziałek

Do początku

Nadszedł dzień pożegnania! W poniedziałek zgromadziliśmy się z naszymi Gośćmi o godz. 8.45 w kościele. Była to okazja do wzajemnych podziękowań, które w imieniu Polaków wypowiedział Ks. Proboszcz a w imieniu Francuzów ks.Karol. Była też okazja do podziękowania Uli, która z ramienia Centrum Diecezjalnego ŚDM towarzyszyła naszym Gościom w czasie wyjazdów i wycieczki. Potem jeszcze grupowe zdjęcie wszystkich zgromadzonych, wspólna modlitwa i błogosławieństwo na drogę. Przy wyjściu z kościoła wszyscy nasi Goście otrzymali pamiątkowe gadżety, które mają im o nas przypominać: notes z magnesem i widokiem naszego kościoła oraz sentencją z nauczania św. Pawła, obrazek św. Pawła i naklejka ŚDM 2016 (wcześniej otrzymali już okazyjne długopisy).
     
     
Swoje podziękowania młodzi ludzie z Francji wyrazili już wcześniej w postaci piosenki, którą zaśpiewali w sobotę wieczorem (poniżej tekst tej piosenki w wolnym tłumaczeniu!) oraz graficznie (co widać w kościele pod obrazem św. Pawła).
        1.Przyjechaliśmy w środę wieczorem
        Zmęczeni, ale pełni nadziei.
        Z pustym brzuchem, ale bardzo ciekawi spotkania z Wami.
        I Was zobaczyliśmy. Tak dobrze nas przyjęliście śpiewając!
              Ref. Dziękujemy Wam, dziękujemy Wam za Waszą gościnność
              Za Waszą dobroć, za Wasze uśmiechy, za Wasz dobry humor
              A szczególnie za wieczory, które spędziliśmy razem na modlitwie.
        2.Jakie wielkie zaangażowanie wkładaliście w te wszystkie posiłki.
        Tak dobrze opiekowaliście się nami, tak dobrze nam tutaj.
        Wasze uwielbienie Boga nas wzruszało, Wasza pełna żaru modlitwa.
        I tylko jedno chcemy Wam powiedzieć: DZIĘKUJEMY!

Po wyjściu z kościoła pozostało już tylko pożegnanie pełne uścisków i łez i odprowadzenie naszych Gości do autobusów!
     
   
Adieu! Bon voyage!
Pour voir? (do zobaczenia?)

 


Podziękowania!

Do początku

 
 
 
Wyrażam serdeczne podziękowania:
 • naszym Gościom z Francji, szczególnie ks. Karolowi, ks. Mateuszowi i Florence;
 • Agnieszce, która z ramienia Diecezjalnego Centrum ŚDM opiekowała się naszymi Gośćmi; Urszuli, która towarzyszyła im w czasie wyjazdów i wycieczki; Zuzannie, która dzielnie pomagała Agnieszce;
 • księdzu Ryszardowi, który był pomocny we wszystkim;
 • gospodarzom, którzy zapewnili dach nad głową dla naszych Gości; rodzinom, które przyjęły na niedzielny obiad tych, którzy mieszkali w Ośrodku na plebanii;
 • tym, którzy przygotowali i posprzątali Ośrodek przed przybyciem Gości i po ich wyjeździe;
 • wspólnocie "Dobra Nowina" z Ruchu Światło-Życie, która z ks. Ryszardem przygotowała i przeprowadziła modlitwę wieczorną w czwartek;
 • Szkole Ewangelizacji Cyryl i Metody, którzy ze swoim dyrektorem, ks. Przemysławem, przygotowali i przeprowadzili modlitwę w piątek wieczorem;
 • tym, którzy użyczyli narzędzi (czy też je podarowali!) a także tym, którzy pracowali z naszymi Gośćmi w sobotę przed południem;
 • wszystkim, którzy przyczynili się do wspólnego świętowania w sobotę wieczorem: sponsorom, którzy podarowali kiełbasę na grilla; tym , którzy przynieśli ciasto i sałatki; tym, którzy dostarczyli podgrzewacze wody i grille; tym, którzy grillowali, przygotowali stoły i sprzęt nagłaśniający oraz wszystko, co było do zjedzenia; ekipie, która prowadziła zabawy; tym, którzy sprzątali po „imprezie”; tym, którzy złożyli ofiarę materialną na ten cel;
 • wszystkim, którzy towarzyszyli naszym Gościom w różnych miejscach ale przede wszystkim, tym, którzy cierpliwie trwali w oczekiwaniu na powitanie naszych Gości, tym, którzy trwali wspólnie na modlitwach wieczornych i niedzielnej Eucharystii, tym, którzy wspólnie świętowali w sobotę wieczorem oraz wzięli udział w pożegnaniu naszych Gości;
 • tym, którzy przyczynili się do przygotowania pamiątek dla naszych Gości;
 • tym, którzy udostępnili swoje zdjęcia, a także zadbali o relację w internetowym bielsko-żywieckim Gościu Niedzielnym i relację video w internecie z piątku wieczora;
 • wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób „przyłożyli rękę” do tego dzieła.

Ks. Proboszcz
(dla wszystkich zaangażowanych przygotowano
na pamiątkę specjalne bawełniane torby!)

 
 
 
 
Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl