Wielki Post 2010

Data 2010/02/17 18:30:00 | Temat: Wielki Post 2010

Rozpoczął się kolejny okres Wielkiego Postu w parafii św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej. Jest to czas przygotowania do Świąt Paschalnych, o których stale będzie nam przypominała dekoracja w naszym kościele przed ołtarzem. Na Wielki Czwartek i Mszę Św. Wieczerzy Pańskiej wskazuje chleb i dzban na wodę do umywania nóg w obrzędzie "Mandatum"; o męce Pańskiej j Jej szczególnym rozważaniu w Wielki Piątek przypomina duży krzyż a Noc Paschalną symbolizuje świeca, która kojarzy się ze świecą paschalną i świecą chrzcielną.
   


W Święta Paschalne wszyscy mamy się narodzić do Nowego Życia przez odnowienie naszego chrztu. Stąd Wielki Post jest czasem umierania "starego człowieka", powrotem "w ramiona Ojca". Zachętą do tego jest reprodukcja obrazu Rembrandta "Powrót syna marnotrawnego", która wisi w naszej kaplicy.
Motywacją do podjęcia wysiłku nawrócenia będzie rozważanie Męki Pańskiej w czasie nabożeństw Drogi Krzyżowej (w piątki: dorośli - 17.15; dzieci - 16.30) oraz Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym, które będzie głosił ks. Grzegorz Strządała, nasz wikariusz (w niedzielę - 17.00).
 


Tegoroczne hasło roku duszpasterskiego "Bądźmy świadkami Miłości" znajdzie swój wydźwięk w homiliach wielkopostnych, w których będziemy szukali inspiracji do dawania świadectwa Miłości w sylwetkach świętych, co dodatkowo pomoże nam przygotować się do Wigilii Paschalnej, w której będziemy wzywali wstawiennictwa Świętych. Dodatkowo Rok Kapłański stanie się okazją do przywołania przykładów kapłanów, którzy oddali swoje życie na świadectwo Miłości.


Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl