Wystawa o zakonach żeńskich w PRL

Data 2012/08/04 18:30:00 | Temat: Wystawa

W dniach od 3.08. do 7.08. 2012 r. w naszym kościele, staraniem Klubu Inteligencji Katolickiej, można oglądać wystawę IPN-u "Trudne lata - wielkie dni" o zakonach żeńskich w PRL-u. Wystawa dostępna w niedzielę (5.08.) przez cały dzień a w kolejnych dniach przed i po Mszy Św.


"Za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie tych wszystkich świadectw tych, którzy cierpieli dla Chrystusa. Dwudzieste stulecie ma szczególne martyrologium jeszcze w pełni niespisane. Trzeba je zbadać, trzeba je stwierdzić, trzeba je spisać, (...) trzeba, żebyśmy przechodząc do trzeciego tysiąclecia spełnili obowiązek wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w dwudziestym stuleciu."

Jan Paweł II


Prezentowana wystawa to swoistego rodzaju odpowiedź na powyższy apel papieża Jana Pawła II. Przybliża trudne, czasem nawet heroiczne życie żeńskich wspólnot zakonnych w Polsce Ludowej. Poprzez kolejne odsłony rok po roku ukazuje udział zakonnic w tworzeniu w warunkach państwa totalitarnego historii Kościoła katolickiego i społeczeństwa w latach 1945-1989. Nie jest ona kalendarium życia zakonnego, chronologiczny układ spełnia rolę symboliczną. W każdym roku przedstawiono jeden aspekt z życia sióstr zakonnych, który nierzadko obecny był w ich codziennej posłudze przez cały okres PRL. Ukazano represyjną politykę komunistycznych władz i spychanie sióstr zakonnych na margines życia społecznego, a także zmagania zakonnic z ówczesną rzeczywistością, ich codzienne życie i pracę oraz zaangażowanie w wielkie wydarzenia z życia Kościoła i narodu.


           


Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl i dalej!