Zakończenie diecezjalnych obchodów Roku św. Pawła

Data 2009/06/28 18:30:00 | Temat: Zakończenie Roku św. Pawła

Bp Tadeusz Rakoczy uroczyście zakończył 28 czerwca diecezjalne obchody Roku Jubileuszowego 2000. rocznicy urodzin św. Pawła. Hierarcha przewodniczył Mszy św. z udziałem licznych kapłanów w kościele św. Pawła Apostoła.
   


Kulminacyjnym wydarzeniem obchodów Roku Apostoła Narodów diecezji bielsko-żywieckiej była pielgrzymka do grobu św. Pawła i uroczysta Eucharystia w Bazylice za Murami w Rzymie.
We wszystkich wydarzeniach związanych z diecezjalnymi obchodami Roku Jubileuszowego udział wzięło około 15 tys. osób.
Bp Rakoczy w homilii podkreślił, że św. Paweł jest postacią aktualną. "Słowa i działalność św. Pawła świadczą, że jest on postacią z przeszłości, jak i postacią przyszłości, i jest on dla nas postacią teraŸniejszości, w której jest naszym nauczycielem, apostołem i zwiastunem Jezusa Chrystusa" - mówił biskup.
Duchowny zauważył także, że kończący się Rok św. Pawła powinien być początkiem wzrastania w wierze, umocnionej świadectwem życia Apostoła. "Nie kończy się nasz duchowy kontakt z Apostołem Narodów. Winien on trwać nieustannie i rozwijać się. Widocznym przejawem tego winno być codziennie świadczenie naszym życiem o miłości Boga, o doznawaniu Miłosierdzia, o możliwościach ludzkiego serca i prowadzenie innych ludzi drogami nawrócenia" – dodawał biskup.
Na koniec nabożeństwa bp Rakoczy oraz niektóre osoby związane z organizacją obchodów Roku św. Pawła otrzymali specjalne pamiątkowe figurki Apostoła Narodów.
     


W niedzielnym nabożeństwie udział wzięli m.in. pielgrzymi z różnych zakątków Podbeskidzia oraz przedstawiciele wspólnot Ruchu Światło-Życie przeżywający wakacyjne rekolekcje w Bierach na Podbeskidziu.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości otrzymali wydrukowany tekst homilii Ks. Bpa Ordynariusza wygłoszonej w Rzymie "u św. Pawła" w czasie diecezjalnej pielgrzymki do grobu Apostoła oraz zestawienie wszystkich wydarzeń diecezjalnych obchodów Roku św. Pawła.
   


Rok św. Pawła zainaugurował w diecezji 10 lipca 2008 roku bp pomocniczy Janusz Zimniak.
Ordynariusz bielsko-żywiecki ustanowił kościół pw. św. Pawła w stolicy Podbeskidzia kościołem jubileuszowym, w którym można było uzyskać okolicznościowe odpusty. W świątyni przez cały rok odbywały się liczne spotkania różnych grup zawodowych, stanowych i formacyjnych z całej diecezji. Na przełomie kwietnia i maja 2009 roku odbywała się diecezjalna pielgrzymka do Rzymu, której centralnym wydarzeniem będzie nawiedzenie grobu patrona w Bazylice za Murami oraz miejsc związanych ze św. Pawłem w Wiecznym Mieście.
(tekst relacji: por. Robert Karp, www.diecezja.bielsko.pl)


Ten artykuł pochodzi ze strony:
http://www.pawelbielsko.pl